Kiedyś kręciliśmy już w tych okolicach i wiemy, że warto tu wrócić.
Dla zachowania najcenniejszych walorów przyrodniczych Parku utworzono na jego terenie 3 rezerwaty przyrody:
– Rezerwat geologiczny „Węże”
– Rezerwat leśny „Dąbrowa w Niżankowicach”
– Rezerwat leśny „Bukowa Góra”
W granicach otuliny utworzono 2 rezerwaty przyrody:
– Rezerwat geologiczny „Szachownica”
– Rezerwat leśny „Stawiska”
W Załęczańskim Parku Krajobrazowym ochroną pomnikową objętych jest 8 pomników przyrody. Wśród nich są liczne obiekty chronione ze względu na ciekawą geologię. Najciekawsze z nich to:
– „Góra Świętej Genowefy”
– „Granatowe Źródła”
– „Ujście Suchej Strugi”
– „Żabi Staw”
oraz 5 pomników – drzew o imponujących rozmiarach pni od 270 do 674 cm, przeważnie lip i dębów.
W granicach otuliny występują następujące pomniki przyrody:
– formy kopalne w kamieniołomie przy „Jaskini Ewy”
– 6 pomników przyrody w formie drzew lub grupy drzew, najczęściej dębów i klonów
Udało się zorganizować transport (dzięki Czesiek). Jest jeden samochód osobowy i zostało jedno miejsce wolne, więc jeśli jest ktoś zainteresowany wyjazdem, proszę kontaktować się z Krzysztofem pod nr telefonu: 609-330-464.
UWAGA!!!
Wyjazd z powodu złej pogody, braku transportu lub małej ilości chętnych może zostać odwołany.
czesiek ostatnie ruchome zrodlo to pikus-oszalejesz
coś więcej? strasznie tu wszystko opisane anty gościnnie, nie wiadomo skąd, dokąd, którędy, czym, co trzeba mieć, koszt, długość i czas tras, wyposażenie minimalne itd. Powinien się tym zająć ktoś rzeczowo, na poziomie.
Sorry, ale nie jesteśmy firmą organizującą wyjazdy komercyjnie, a grupą zapaleńców, która lubi się czasem spotkać i zorganizować wspólny wypad rowerowy, na który zapraszamy i osoby spoza naszego stowarzyszenia. Nie ma więc potrzeby opisywania aż tak szczegółowo wyjazdu, tym bardziej, że ten jest prawde powiedziawszy „za miedzę”. Mimo wszystko rozumiem Cię – jeśli pojedziesz z nami pierwszy raz, to bedziesz w stanie powiedzieć, czy taka formuła wyjazdów Ci podchodzi. Trasa modyfikowana jest czasem na bieżąco, a jej długość potrafi się nieźle wahnąć (głównie na plus). I dlatego postrzegamy to wszyscy jako przygodę, w której najważniejsze jest wspólne przebywanie ze sobą i radość z jazdy, zaś mniej ważne, czy uda nam się „zaliczyć” wszystkie zaplanowane punkty wycieczki.
Oczywiście, jeśli trasa wydaje Ci się za trudna, za nudna czy za długa, zawsze istnieje opcja odłączenia się w którymś momencie i wrócenia np. na pociąg.
Poniżej postaram sie odpowiedziec na Twoje pytania:
– nie wiadomo skąd: z Bierunia, pod warunkiem, że będzie transport. Jak zauważyłeś – na dole jest adnotacja „Wyjazd z powodu złej pogody, braku transportu lub małej ilości chętnych może zostać odwołany”. I tu informacja z ostatniej chwili – jest jeden samochód i mamy jedno miejsce wolne, więc jeśli jesteś zainteresowany, kontaktuj się z Krzysztofem pod nr telefonu: 609-330-464
– co trzeba mieć: to wyjazd jednodniowy, wystarczy więc praktycznie sprawny, oświetlony rower (góral lub trekking), narzędzia, dętka lub łatki, coś do picia i jedzenia, jakieś ciuchy w razie deszczu, pare złotych na paliwo i żeby uzupełnić prowiant po drodze
– koszt: tu ciężko mi się wypowiedzieć, to wszystko indywidualna sprawa. Dojazd pewnie wyjdzie (jeśli będzie komplet w samochodzie) +/- 35 zł/osobę i jeśli będziesz zaprowiantowany to powinno wystarczyć, ale warto zawsze mieć dodatkowe 40-50 zł w kieszeni.
– długość: około 100 km
– czas tras: trasa na kilka godzin jazdy (+ przerwy), teren niespecjalnie trudny, choć po deszczach różnie i ciekawie bywa 🙂
Reasumując: jeśli jesteś chętny – telefon do Krzysztofa masz w treści komentarza, jedno miejsce czeka, więc nie pozostaje nic jak jutro z rana łapać za słuchawkę 🙂
nie zlapal