41 MARATON ĘBNO 2014 przeszedł już do historii.
Trasa ponownie przebiegała na 2 małych pętlach ulicami miasta oraz 2 dużych pętlach na trasie Dębno–Dargomyśl–Cychry-Dębno.
W ramach biegu rozegrane zostały: 33 Mistrzostwa Polski Kobiet, 12 Mistrzostwa Polski Policjantów i 6 Międzynarodowy Maraton Strażaków – Mistrzostwa Polski i po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty. Uprawnionych do startu było prawie 2400 uczestników, bieg ukończyło 2073 osoby.
Dopisało praktycznie wszystko, słoneczna pogoda i tłumy widzów dopingujących maratończyków na każdym kilometrze biegu. Kibice na trasę wyszli całymi rodzinami, a brawa zebrali wszyscy, nawet Ci którzy do mety dobiegli na końcu.
Zwycięzcą został KYEWA COSMAS MUTUKU Z casem 2:09:57 ustanawiając nowy rekord Maratonu Dębno. Poprzedni został ustanowiony w 1986 roku i należał do Antoniego Niemczaka i wynosił 2:10:34.
Mistrzynią Polski Kobiet w Maratonie ponownie została Arleta Meloch z GKS Olimpii Grudzią z czasem 2:43:02. Kolejne miejsca zajęły: Ewa Brych Pająk z CKS Budowlani Częstochowa z czasem 2:50:13 i Anna Celińska z KS Sprint Bielsko Biała z czasem 2:53:17.

Ja ze swej strony dodam, że z czterech dotychczas ukończonych przeze mnie maratonów trasa dębnowskiego była naffajniejsza. Mimo, że trzeba było przebiec dwie powtarzające się kilkunastokilometrowe pętle, to bieg ulicami malutkich wiosek i lasem jest znacznie przyjemniejszy niż ulicami dużych miast.