Z powodów logistycznych (powrót z Czarnogóry) wycieczka w Kotlinę Jeleniogórską zostaje zastąpiona dwudniową (18 – 19 września) wycieczką w Beskid Żywiecki z noclegiem w schronisku na Rysiance. Piękna widokowa trasa – w zasięgu wzroku Pilsko, Babia Góra, Chocz, Fatra, panorama Tatr. Kościół Wang w Karpaczu, zamek Chojnik, kaplica św. Anny, przełęcz Karkonoska
Karpacz
Gmina położona na wysokości od 480 do 885 m n.p.m., u stóp Śnieżki (1602 m n.p.m.), w dolinie rzeki Łomnicy oraz potoków, będących jej dopływami. Główna atrakcja: Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Świątynia Wang – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii. Najpierw Odrą (z Berlina) przewieziono ją do Malczyc, potem do Karpacza Górnego (wówczas niem. Brückenberg – Mostowa Góra). Świątynia uważana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
Zamek Chojnik
Zamek, a właściwie jego ruiny, które możemy dzisiaj podziwiać powstał w 1355r., za sprawą Bolka II. Wcześniej na wzgórzu prawdopodobnie stał myśliwski dwór książęcy nazywany od sosen w okolicy Chojnikiem lub Chojnastami. Należy zaznaczyć, że dzięki doskonałej lokalizacji twierdzy, Chojnik nigdy nie został zdobyty przez wroga. Największe wrażenie wywiera zamek, który po stronie zachodniej góruje nad ogromną przepaścią, Piekielną Doliną (wysykość urwiska – 150 m). To właśnie tutaj według legendy miała spadać w dół Kunegunda, po tym jak rycerz odmówił jej ślubu. W pierwszej połowie XIX w. zamku uruchomiono schronisko, które działa do dziś. Wzgórze Chojnik jest rezerwatem ścisłym, wchodzącym w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Pod ochroną znajduje się drzewostan bukowo – sosnowy oraz różnorodne formy skalne.
Przełęcz Karkonoska (1198 m n.p.m.) wydaje się naturalnym miejscem do przekraczania gór. Jednak nie przez nią przechodziły najstarsze trakty. Rolę przejścia granicznego ze Śląska do Czech przełęcz pełnić zaczęła dopiero pod koniec średniowiecza. Wielki, trzykondygnacyjny, średniej urody budynek schroniska PTTK Odrodzenie został wzniesiony w latach 1923–1927. Pierwszym właścicielem był Żyd, dlatego w latach 30-tych hotel zarekwirowała faszystowska Hitlerjugend, czyniąc zeń młodzieżowe schronisko nazwane imieniem wodza. W czasie wojny wypoczywali tu nazistowscy oficerowie. W latach solidarnościowej konspiracji w przygranicznych lasach spotykali się opozycjoniści z Polski i Czech. Prezydent Vaclav Havel w późniejszych wspomnieniach mówił, iż wizyty te były dla niego wyjątkową okazją spaceru po górach, bo z natury nie znosi on pieszych wycieczek. W początkach lat 90-tych oficjalnie i przybywszy drogą powietrzną Havel spotkał się tu z Lechem Wałęsą.