Oficjalne otwarcie sezonu rowerowego: wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej, po drodze zwiedzanie dworu szlacheckiego w Stryszowie. Dla mniej wytrwałych powrót pociągiem.
Kalwaria Zebrzydowska
Leży w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa bielskiego. Założone w pierwszej połowie XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. Miasto położone jest między dwoma masywami: Beskidem Makowskim i Pogórzem Wielickim, na wysokości 335-400 m n.p.m., w kotlinie rzeki Skawinki, u stóp góry Żar i Lanckorony.
Kalwaria Zebrzydowska jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do położonego na szlaku papieskim sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. Bernardynów, w skład którego wchodzi położony między górami Żar i Lanckorona:
– Klasztor i Bazylika Matki Boskiej Anielskiej wzniesiona w stylu manieryzmu niderlandzkiego, następnie rozbudowana w stylu barokowym, przechodzącą rokoko. W jednej z bocznych kaplic umieszczony jest cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej,
– 42 kaplice i kościoły,
– Dróżki Pana Jezusa (28 stacji), Dróżki Matki Boskiej.
Turyści mogą oglądać wkomponowane w otoczenie kościółki, kapliczki i figury. Przejście każdego ze szlaków zajmuje około trzech godzin. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w kaplicy Zebrzydowskich. Coroczne nabożeństwa pasyjne, jak i maryjne przyciągają rzesze pielgrzymów (około jednego miliona). Kalwaryjską specyfiką są odgrywane w okresie Wielkiego Tygodnia niezwykle barwne misteria pasyjne oraz sierpniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Kalwaryjskie uroczystości należą do najbardziej okazałych w Polsce.
Zespół ten, jako jedyna kalwaria na świecie, został w 1999r. wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.